Çift Terapisine Neden Gidelim


İlişki yürütmenin zor olduğu konusunda hiç şüphe yok. İlişki bir yolculuksa bir takım engellerle karşılaşmak kaçınılmaz olabiliyor. İlişki içerisinde kendinizi eşinize ya da sevgilinize karşı uzak hissedebilirsiniz. Nedenleri arasında eşinizin sosyal medya bağımlılığı, ilgisizliği, küçük düşürücü eylemleri olabilirken diğer tarafta ise iş, aile ve çocuklar gibi sorumluluklar olabilir. Çiftler arasında oluşmasını beklediğimiz yakınlığın kaybedilmesi ve anlaşmazlıkların oluşu ilişkinizin kurtarılmaya değer olmadığı ve her şeyin bittiği anlamına tabi ki gelmiyor.

Unutmayalım ki; eşinizi bir nedene bağlı olarak seçiyorsunuz. Seçtiğimiz kişi ve kurduğumuz ilişki hayatımızda verdiğimiz en önemli kararlardan biri. Aramızda kurduğumuz ilişkiyi oluşturmak belli bir zaman ve çaba gerektiriyor. Eğer ilişkinizde zorluklar yaşıyorsanız öncelikle aranızdaki gerginlikleri ve sorunları çözmeye çalışabilirsiniz. Bu yöntemin başarılı olduğunu düşünmüyorsanız çift terapisine başlayabilirsiniz. Her ne kadar bu tür terapiye bir zamanlar evlilik danışmanlığı denilse de, terapiye başlamak için evli olmanız şartı aranmamaktadır. Beraber yaşayabilir ya da evlilik öncesi danışmanlık da almak istiyor olabilirsiniz. Çift terapisi yaş veya cinsiyete bakılmaksızın, bir ilişki içinde olan herkesi kapsamaktadır.

Çift Terapisi:
Bir uzmandan yardım almaya karar vermenizin birçok nedeni olabilir.

Çift terapisi:
Tartışmaları ve diğer sağlıksız ilişki dinamiklerini çözmeye,
İlişkide cinsel temas veya yakınlık kaybının giderilmesine,
Çiftlerin akut krizler veya beklenmedik çatışmalarla başa çıkmalarına,
İlişkilerini sonlandırmaya karar veren çiftlerin ilişkilerini sağlıklı şartlarda bitirmelerine,
İlişkinizi geliştirmek için değiştirilebileceğiniz olumsuz davranışları tanımlamanıza yardımcı olmaktadır.
Terapinin amacı sizin ve partnerinizin ilişkideki olumsuz kalıpları daha iyi anlamanıza yardımcı olmaktır. Çift terapisi, ilişkinizi tekrar yoluna koymanıza yardımcı olacak yeni araçlar, fikirler ve bakış açıları sağlamaktadır. Terapistiniz, partnerinizle yeniden sıcak ve sevgi dolu bir bağ kurmanıza yardım ederken ilişkinizde ilerlemeyi izler, anlaşmazlıklara arabuluculuk yapabilir ve size objektif bir geri bildirim verebilir.

Çift danışmanlığının faydaları ise şunlardır:
Partnerinizle aranızda daha iyi iletişim yolunun belirlenmesi ve güvenli bir ortamda çözülmesini,
Partnerinizin ve sizin var olan ihtiyaçlarınızın kızgınlık veya öfke olmadan duyulması ve anlaşılmasını sağlamayı,
Değerli hissetmenizi ve daha derin bir bağ kurmanızı,
Yeniden yapılandırılan fiziksel ve duygusal yakınlık ile geçmişten uzaklaşıp bugüne gelmenizi sağlayacaktır.
Çift terapisi, ilişkinizdeki aksaklıkları atlatmanıza ve ilişkinizin sağlıklı olarak ilerlemesine yardımcı olacaktır. Bugünü ve geleceği konuşarak sizin ve partnerinizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza fayda sağlayacaktır.

RANDEVU İÇİN ARAYIN